Czy siedzenie przed komputerem negatywnie wpływa na wzrok?

wpływ komputera na oczy

Miliony ludzi na całym świecie każdego dnia spędza wiele godzin przed komputerem. Niestety problemy ze wzrokiem pojawiają się u nich bardzo często. Oczy zaczynają łzawić, piec, boleć.

Często jest problem z wyraźnym widzeniem. Okazuje się, że aż 95 na 100 osób ma obecnie problem z widzeniem, gdy pracuje przy komputerze. Pojawia się pytanie jak duży wpływ ma na to sam sprzęt a jak duży to jak my organizujemy sobie przy tym sprzęcie stanowisko pracy dla siebie.

Jak komputer działa na oczy?

Komputer będzie emitował dużo ciepła. Przez to będzie się wysuszać powietrze. Gdy pracuje się przy komputerze wiele godzin to niestety trzeba się liczyć z tym, że również nasze oko będzie się wysuszać. W takim przypadku pojawi się zaczerwienienie oraz pieczenie. Pomóc może na to między innymi nawilżanie oka i stosowanie tak zwanych sztucznych łez. Nasze oczy są także narażone na działanie pola elektrostatycznego, które emitowane jest przez komputer. Twarz tak samo jak ekran będzie przyciągać kurz, pyłki roślinne i bakterie. Z tego powodu może się pojawić alergiczne podrażnienie, a nawet zapalenie oczu. Objawiać się będzie obrzękiem spojówek i powiek. Obok tego może się pojawić światłowstręt, pieczenie i łzawienie. Pole elektrostatyczne jest najbardziej intensywne przez pierwsze 15 minut pracy komputera. Dlatego warto włączyć komputer kilkanaście minut przed rozpoczęciem pracy.

kłopoty z oczamiCzęste kłopoty z oczami:

- swędzenie, łzawienie, pieczenie

- problem z ostrością wzroku

- ból głowy

- widzenie zamglone

- widzenie podwójne ekranu i obrazów

- mrużenie oczu, by dobrze widzieć

- mylenie wierszy w trakcie czytania

- mieszanie się kolumn w tabelach.

Dbaj o oczy - zapewnij sobie maksymalne pole widzenia poza ekranem Jeśli chce się dbać o oczy to trzeba sobie dobrze ustawić monitor, tak by dało się patrzeć w dal poza ekranem. Warto siedzieć w kierunku okna albo drzwi, gdy nie można w stronę okna.



Dawid Ostrowski

dyplomowany okulista, specjalista w zakresie chirurgii zaćmy oraz leczenia AMD,